Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu rozpoczęła obchody Tygodnia Biblioteka 2016. Hasło tegorocznego święta – „Biblioteka inspiruje” –  z pewnością zobowiązuje do ukazania nowej roli bibliotek. Na naszych oczach biblioteki zmieniają swoje oblicze a same biblioteki naukowe przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje. W tym roku postara się również zainspirować Biblioteka PWSZ. Gdyż wydarzeń – szczególnie artystycznych – nie zabraknie.                                                                      

Obchody rozpoczęło spotkanie z dr Joanną Apanowicz – wykładowcą na Wydziale Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuk i Projektowania w Łodzi. Gościa Biblioteki oraz zgromadzonych w Bibliotece studentów kierunku edukacja artystyczna przywitała Dyrektor – Pani Zenona Mrożek. Nie jest to pierwsze spotkanie artystki z naszym miastem i Uczelnią. Wystawę dr Apanowicz pt. „Palimpsesty” można było oglądać na Zamku Piastowskim w Raciborzu niemal przez cały kwiecień. Artystka jest również laureatką Nagrody Rektor PWSZ w Raciborzu na „9 Triennale Grafiki Polskiej” organizowanym przez ASP w Katowicach. Tym razem można było podziwiać część jej twórczości. Ekspozycja pt. „Książka artysty jako naturalne pole wypowiedzi interdyscyplinarnej,” którą zaprezentowała w Bibliotece, to według słów artystki – poszukiwanie sposobu, pewna unifikacja dla jej późniejszych prac. Towarzysząca prezentacji – bogata kolekcja z cyklu „Książki nienapisanej” – to jej prywatna wizja książki artysty. Dr Apanowicz „pisze” swoje delikatne, niewielkiego formatu kompozycje w tonie czerni, bieli i szarości. Posługując się tymi kolorami ubarwia swoje kompozycje o „krople” szkła i porcelany, zaprasza do kontemplacji subtelnych, poetyckich, językiem grafiki wyrażonych treści. Ekspozycji towarzyszyła prezentacja multimedialna. Jak podkreśla artystka, niezbędne jest rozróżnienie pojęć – książka artystyczna a książka artysty. Książka artysty jest intermedialna, jest polem eksperymentów twórczych, jest wypowiedzią osobistą i wcieleniem w życie antycznej syntezy sztuk, a nie tak jak książka artystyczna produktem „bibliofilskim.” Ukazując różnice oraz drogę artysty do stworzenia własnej koncepcji książki, często nie mającej wiele wspólnego z formą tradycyjną do jakiej przywykliśmy, wskazuje drogę nowych poszukiwań.

Dla studentów edukacji artystycznej była to z pewnością ciekawa lekcja, przede wszystkim lekcja poszukiwań nowej drogi ekspresji, ale i rzadka okazja do dotknięcia niezwykle delikatnych eksponatów „stworzonych” z bibuły japońskiej i porcelany. Tym razem nic nie odgradzało publiczności od dzieła sztuki, jak to zwykle bywa w gablotach oficjalnych wystaw. Więc niewątpliwie biblioteka inspiruje… To jednak jeszcze nie koniec obchodów Tygodnia Bibliotek. Już teraz Biblioteka PWSZ zaprasza na kolejne atrakcje – 10 maja odbędzie się spotkanie z absolwentką Uczelni Agnieszką Gogolewską, która nie tylko zaprezentuje swoją wystawę fotografii pt. „Uniesienie” ale przede wszystkim opowie o swojej drodze twórczej i o swoich małych i wielkich sukcesach. Natomiast 12 maja po raz drugi Biblioteka będzie gościć dr Joannę Kapicę-Curzytek, tym razem z wykładem pt. „Strony wielokulturowości. Spotkania kultur w literaturze”.

Tekst: mgr Dorota Mucha

Zdjęcia: Samanta Pieczka FOTON, Patrycja Piechula FOTON