Biblioteka Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu zaprasza do korzystania z nowego, bezpiecznego sposobu wypożyczania i zwracania zbiorów bibliotecznych za pomocą książkomatu. Od 05 lipca 2021 r. można korzystać z tego samoobsługowego urządzenia, które znajduje się w budynku Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (w korytarzu przy wejściu do budynku głównego). Książkomat został zakupiony dzięki wsparciu Urzędu Miasta Racibórz i w ramach współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Urządzenie zostało zakupione z myślą o studentach i pracownikach Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, którzy mogą odebrać lub zwrócić księgozbiór poza godzinami pracy Biblioteki.

Książkomat ułatwia odbiór książek, przyspiesza proces wypożyczenia oraz ma pomóc w przypadku ograniczania bezpośrednich kontaktów, co wydaje się dziś, w dobie pandemicznych obostrzeń niezmiernie istotne. Aby odebrać w bezpieczny sposób książkę z książkomatu należy złożyć zamówienie za pomocą katalogu on-line Integro, logując się poprzez konto biblioteczne i wybrać opcję odbioru w książkomacie. Po dostarczeniu książek przez bibliotekarza do książkomatu czytelnik otrzyma powiadomienie o czekającej na niego pozycji.

Książkomat znajduje się na korytarzu po prawej stronie wejścia Głównego do Budynku Uczelni

 • Włóż do czytnika legitymację studencką (ELS) lub zeskanuj kartę biblioteczną czytnikiem kodów kreskowych na książkomacie.

 • Po automatycznym otwarciu skrytki odbierz książki.

 • Po odebraniu książek, zamknij skrytkę.

 

 • Wybierz przycisk „Zwrot” na ekranie kiążkomatu.

 • Włóż do czytnika legitymację studencką (ELS) lub zeskanuj kartę biblioteczną czytnikiem kodów kreskowych na książkomacie.

 • Zeskanuj kod kreskowy z wewnętrznej strony tylnej okładki czytnikiem kodów kreskowych na książkomacie.

 • Wybierz przycisk „Załaduj”.

 • Po automatycznym otwarciu skrytki zwróć książki.

 • Po zwróceniu wszystkich zbiorów zamknij skrytkę i wybierz przycisk „Zakończ”.

 

 1. Zaloguj się na swoje konto w katalogu bibliotecznym https://biblioteka-online.akademiarac.edu.pl/catalog​

 2. Znajdź interesującą Cię pozycję i zamów ją wybierając opcję odbioru „Książkomat”.

 3. Zamówiony  przez Ciebie dokument zostanie wypożyczony na Twoje konto i w ciągu godziny umieszczony przez bibliotekarza w  jednej ze skrytek książkomatu (zamówienia są uzupełniane przez bibliotekarzy tylko w godzinach pracy biblioteki).

 4. System biblioteczny e-mailem powiadomi Cię o możliwości odbioru książek. Zamówione dokumenty należy odebrać w ciągu 2 dni. Do odbioru niezbędna jest legitymacja studencka bądź karta biblioteczna z kodem kreskowym.