IBUK Libra to pierwsza w Polsce czytelnia internetowa, pozwalająca na pracę z książką 24 godziny na dobę. Wystarczy podłączenie do Internetu. IBUK Libra udostępnia szeroki wybór podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim oraz wiele innych pozycji, w tym poradnikowych, z zakresu literatury faktu, słowników, przewodników.

E-booków

Biblioteka ANS w Raciborzu  wykupiła dostęp do książek on – line IBUK Libra. Studenci oraz pracownicy mają teraz do dyspozycji aż 5995 tytułów książek oraz czasopism.

Czytanie książek w IBUK Libra umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

Studenci i pracownicy ANS w Raciborzu mogą korzystać z bazy IBUK Libra na terenie biblioteki i Uczelni poprzez uniwersalny dostęp do komputerów lub za pośrednictwem bezpłatnego HotSpot’a (Wi-Fi), bez konieczności logowania się. Korzystanie z bazy jest bezpłatne.

Po wejściu na stronę libra.ibuk.pl domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Przy wykupionych pozycjach pojawia się okładka książki, po jej kliknięciu mamy możliwość czytania książki on-line lub dodanie jej do swojej półki myIBUK. Po jej dodaniu treść otwiera się w nowym czytniku, dającym wiele możliwości pracy z tekstem.

Z bazy można korzystać w Bibliotece ANS oraz z dowolnego miejsca (z dostępem do Internetu) po zarejestrowaniu się i podaniu kodu PIN  lub za pomocą zdalnego dostępu VPN.

 1. Rejestracja przy użyciu kodu „PIN”

Po wejściu na stronę libra.ibuk.pl należy kliknąć polecenie „ZAREJESTRUJ SIĘ” i w pierwszej kolejności zarejestrować swoje osobiste konto myIBUK (tę czynność wykonuje się tylko raz). Jest to konieczne, by móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności platformy. Unikatowy kod PIN do zdalnego powiązania własnego konta myIBUK nasi Czytelnicy mogą otrzymać w bibliotece. Podczas kolejnych wejść rejestracja nie jest już wymagana, wystarczy zalogować się do własnego konta myIBUK.

 

 

Instrukcja dodania kodu PIN

2. Zdalny dostęp VPN

Biblioteka ANS w Raciborzu oferuje zdalny dostęp VPN do licencjonowanych elektronicznych zasobów informacyjnych spoza sieci ANS w Raciborzu. Technologia VPN pozwala na korzystanie z bazy IBUK Libra, poza Uczelnią. Prawo dostępu do licencjonowanych zasobów elektronicznych Biblioteki mają wyłącznie użytkownicy: pracownicy, studenci Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu oraz  uczestnicy międzynarodowych programów wymian studiujący w naszej Uczelni.

Wszelkie informacje dotyczące usługi można uzyskać na stronie internetowej https://biblioteka.akademiarac.edu.pl/zdalny-dostep-do-e-zasobow-spoza-sieci-pwsz-w-raciborzu/ lub bezpośrednio w Ośrodku Informacji Naukowej Biblioteki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Ibuk Libra najlepsza czytelnia online

JAK ZACZĄĆ KORZYSTAĆ?

Z tego e-booka dowiesz się:

 • Co zrobić po zalogowaniu?
 • Jak zacząć korzystać?
 • Jak wprowadzić kod PIN otrzymany od biblioteki?
 • Dostęp do jakich funkcjonalności otrzymuje zalogowany użytkownik?
 • Jak wygląda odświeżona półka myIBUK?
 • Jak Ibuk Libra wspiera rozwój użytkownika?

Przewodnik użytkownika Ibuk Libra 

Z tego e-booka dowiesz się:

 • Jak w prosty sposób założyć konto w e-czytelni;
 • Jak dołączyć PIN biblioteczny do swojego konta;
 • Jak korzystać z IBUKA Libry przez system logowania w Twojej bibliotece;
 • W jaki sposób poruszać się po stronie głównej (wyszukiwania, czytanie, korzystanie z metadanych);
 • W jakich sytuacjach przydaje się wirtualna półka myIBUK oraz jakie funkcjonalności oferuje;
 • Dlaczego pojawia się komunikat „odnów dostęp” do czytanej publikacji;
 • Dlaczego czytnik e-booków nie jest potrzebny, aby korzystać z e-czytelni.