„(Do)Wolność czytania” – to hasło przyświecało tegorocznym obchodom Tygodnia Bibliotek.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, 11 maja 2018 r. Dyrektor Biblioteki PWSZ w Raciborzu mgr Zenona Mrożek poprowadziła dwa spotkania z dr Joanną Stojer-Polańską – pracownikiem naukowym Uczelni.

Pani Joanna Stojer-Polańska jest prawnikiem i kryminalistykiem, również autorem wielu publikacji naukowych, dotyczących oddziaływania mediów na proces karny, działania sprawców z nietypowym modus operandi i sprawców działających w cyberprzestrzeni. Oprócz książek naukowych pisze książki dla dzieci. Obok działalności pisarskiej, chętnie spotyka się z dziećmi na warsztatach przybliżających im pracę kryminologa i kryminalistyka.

Takie warsztaty zostały przeprowadzone w Bibliotece PWSZ, a uczestnikami ich były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Pierwszaki z dużym zaangażowaniem wzięły udział w spotkaniu i wspólnie odkrywały tajemnice zagadek kryminalistycznych. Podążając śladami bajkowych postaci poznały tajemnice ukryte w znanych baśniach.

Kolejne wydarzenie – wykład „Oględziny miejsca zdarzenia. Seriale i kryminały a rzeczywistość”, przybliżył zebranym studentom kierunku Bezpieczeństwo państwa, kolejne zagadnienia związane z kryminologią. Teoria mieszała się tu z praktycznym podejściem do odkrywania śladów zbrodni. Uczestnicy spotkania mogli samodzielnie zbadać materiał dowodowy,  miejsce zbrodni i próbować rozwikłać sprawę popełnionego przestępstwa.

Podczas wykładu odbyła się również promocja książki dr Joanny Stojer-Polańskiej „Ślady kryminalistyczne”, skierowanej do najmłodszego odbiorcy.

Relacje video warsztaty plastyczno – kryminalne dla uczniów SP nr 18 w Raciborzu