Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek szczególnie wyczekiwany wykład i spotkanie ze znaną kryminolog oraz wykładowcą m. in. PWSZ w Raciborzu – dr Joanną Stojer – Polańską. Dr Stojer – Polańska jest specjalistką i wykładowcą z zakresu kryminalistyki oraz zwalczania przestępczości.

Autorka wielu książek  m.in. „Kryminalistyka w mediach. Wpływ seriali kryminalnych na postępowanie karne” oraz „Przypadki kryminalne. Współpraca interdyscyplinarna przy badaniu ciemnej liczby przestępstw”. Sama mówi o sobie  – „że zawodowo zajmuje się oglądaniem seriali kryminalnych” i zdradza, że sama często pracuje jako konsultant na planach wielu z nich. Jakie tajniki pracy kryminologa zdradzi studentom PWSZ w Raciborzu? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Czy dzisiejsza kryminologia bliższa jest laboratoryjnej pracy w CSI, logicznej dedukcji w stylu Sherlocka Holmesa czy raczej niebezpiecznej pracy w terenie pierwszego detektywa w historii słynnego Vidoqa. Przekonamy się o tym oczywiście w Bibliotece.

Zgromadzonych w Bibliotece PWSZ gości – studentów kierunków administracja i bezpieczeństwo państwa oraz pracowników i wykładowców – przywitała mgr Zenona Mrożek – Dyrektor Biblioteki. Natomiast dr Joanna Stojer – Polańska przywitała wszystkich słuchaczy wyznaniem – „ja po prostu kocham książki i uwielbiam biblioteki”. Jak sama podkreśliła – kryminalistyka, którą się zajmuje, wymaga podejścia interdyscyplinarnego, stąd potrzeba ciągłego dokształcania się. Szczególnie interesuje się „ciemną liczbą przestępstw” – wykroczeń, które nie są objęte przez statystyki kryminalne w skutek nieujawnienia ich przez organy ścigania. Zawsze przekonuje słuchaczy i swoich studentów – „że nie ma zbrodni doskonałej” –  prędzej czy później każdy popełnia błąd. A jaka była droga rozwoju kryminalistyki? Jej początek datuje się na XIX wiek i związany jest z wieloma odkryciami medycyny i techniki – identyfikacją sprawców zbrodni dzięki odkryciu linii papilarnych, antropometrii i tzw. portretu pamięciowego. Kręte ścieżki kryminalistyki potrafią jednak zaprowadzić na rozdroża. Zacieranie śladów, niedoskonałość technik, błędy w opiniach biegłych lub brak bazy danych powodują, że wielu sprawców nie udało się ukarać a wielu zostało oskarżonych niesłusznie. Jaka jest więc przyszłość nauki? Wkraczamy w sferę która jeszcze niedawno wydawała się fikcją naukową – już dziś otaczają nas drony, monitoring, tzw. „inteligentny sprzęt”. Przełomem było odkrycie DNA a wysiłki naukowców mają iść w kierunku wyeliminowaniu przestępców dzięki terapii genowej. Już dziś możliwe jest badanie dzięki szybkiemu wykrywaczowi kłamstw. Niewątpliwą ciekawostką było zaprezentowanie nowego i łatwego w użyciu sprzętu używanego w tym celu, będącego jeszcze w fazie badań. Jak zapewniła jednak dr Joanna Stojer – Polańska, nic nie zastąpi intuicji i doświadczenia człowieka, żaden sprzęt i nawet najnowsze oprogramowanie.

O ogromnym zainteresowaniu wykładem mogą świadczyć liczne pytania i ciekawa dyskusja, która kontynuowana była długo po zakończeniu spotkania.

Tekst: mgr Dorota Mucha