Obchody Tygodnia Bibliotek 2015 w Bibliotece PWSZ w Raciborzu. Seminarium naukowe w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o fotografii” oraz wystawa fotografii „Zatrzymane w kadrze 3.”

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek, pragnie zaprezentować te jej walory, które sprawiają, że ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną. Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich inicjuje obchody Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”. Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego, ale często są to również miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Nic więc dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieramy bibliotekę”. Nowa rola bibliotek to również zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu – wiele do zaoferowania mają tu także biblioteki naukowe.

I właśnie zaakcentowaniem tego zadania – obchody Tygodnia Bibliotek w Bibliotece PWSZ – rozpoczęły dyrektor biblioteki mgr Zenona Mrożek oraz Prorektor ds. dydaktyki i studentów PWSZ dr Teresa Jemczura. W programie pierwszego dnia obchodów znalazł się wyjątkowy jubileusz – dziesięciolecie istnienia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON. Dziesięć  lat minęło jak jeden dzień – chciałoby się powiedzieć. Dla FOTON-u była to niewątpliwie niezwykle udana i pracowita dekada. Okrągłe rocznice to zawsze okazja do zaprezentowania dorobku członków grupy i pokuszenia się o małe podsumowania. Zaproszeni goście uczestniczyli w seminarium naukowym przeprowadzonym w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o fotografii.” Rozpoczęła je założycielka i opiekun grupy dr Gabriela Habrom-Rokosz. Na przygotowanej przez nią prezentacji można było nie tylko cofnąć się w czasie, przeglądając zdjęcia archiwalne z początków działalności grupy, ale również zobaczyć wiele ciekawych projektów, liczne wystawy i plenery, które grupa pasjonatów fotografii ma już w swoim dorobku. Następnie dr Gabriela Habrom-Rokosz oddała głos swoim wychowankom. Iwona Karwot, Daniel Chyrchel, Marta Chojnacka i Łukasz Lorenc opowiadali swoim młodszym kolegom – uczniom Zespołu Szkół Ekonomicznych – o swoich inspiracjach. Przede wszystkim prezentowali swoje dokonania, prace i zdjęcia. Były to zdjęcia inspirowane „Odyseją kosmiczną” i fotografią uliczną czy problemem euro sieroctwa. Znalazł się tu również temat poświęcony pracy w ciemni i technicznym aspektom trudnej sztuki wywoływania zdjęć. Na koniec słuchacze seminarium mieli możliwość wysłuchania specjalnie przygotowanego nagrania wykładu pt. „Czas i miejsce”, który wygłosił Adam Rokosz, jeden z założycieli grupy FOTON, przebywający na stałe w Wiedniu.

Podsumowaniem całego projektu była wystawa, na której członkowie grupy zaprezentowali nową ekspozycję prac pt. „Zatrzymane w kadrze 3”. Zaznaczyć przy tym trzeba, że prace członków FOTON-u prezentowane są w bibliotece niemal od początku, a kolejne wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i gości odwiedzających bibliotekę.  

Tekst: mgr Dorota Mucha