Obchody Tygodnia Bibliotek w Bibliotece PWSZ w Raciborzu.

W tym roku Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu postawiła na kreatywność. W programie obchodów Tygodnia Bibliotek, które odbywają się pod hasłem „Biblioteka przestrzenią kreatywności” – znalazły się przedstawienia teatralne, głośne czytanie bajek i poezji, poznawanie zwyczajów i kulinariów   w Rosji oraz propagowanie metod pedagogiki zabawy. Inspiracji nie brakowało. Bogaty program Tygodnia Bibliotek połączono z obchodami Roku Eichendorffa i Rokiem Juliana Tuwima oraz -trwającymi właśnie w PWSZ – Dniami Kultury Rosyjskiej. Przede wszystkim postawiliśmy na kreatywność studentów. To właśnie oni stali się na dwa dni poetami, aktorami i animatorami. Pierwszego dnia obchodów biblioteka zaprosiła uczniów klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 15 wraz z opiekunem – Panią Ewą Kozubą. Uczniowie uczestniczyli w wystawionym specjalnie dla nich przedstawieniu teatralnym, w którym wykorzystano metodę teatru cieni. Studenci germanistyki Instytutu Neofilologii PWSZ w Raciborzu, przygotowani przez Panią dr Renatę Sput oraz Panią mgr Sonię Ciupke, zaprezentowali małym widzom inscenizację bajki napisanej przez Josepha von Eichendorffa „O szpetnym szewcu sprzymierzonym z diabłem”. Łubowicki poeta, idąc śladem braci Grimm, zbierał i opisywał ludowe opowiadania, które z biegiem czasu stały się bajkami. Przekazywane ustnie, wielokrotnie adaptowane i przerabiane, dziś znane są wszystkim dzieciom. Następnie studenci przeczytali dzieciom tłumaczone przez siebie bajki poety, mali słuchacze mogli usłyszeć m.in. „O Krasnej, pięknej róży i potworze”, „O pięknej Zofii i jej zawistnych siostrach”, „O ptaku Wenus, koniu Pontifarze i pięknej Amalii”. Na koniec uczniowie mogli sami zabawić się w aktorów i przedstawić własną wersję bajki. Instruowani przez studentów uczyli się operować cieniem i papierowymi pacynkami – zabawa z tego była przednia. Na koniec uczniowie zwiedzili Bibliotekę PWSZ, zapoznali się z pracą bibliotekarza oraz zasadami udostępniania zbiorów bibliotecznych.

Tekst: mgr Dorota Mucha