Winston Morales

Chavarro

„wznieść się do źródeł języka” Słodka Aniquirona

06 października 2022 godz. 11.00 s. A340

Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu

Biogram

Winston Morales Chavarro (ur. w 1969 roku) – kolumbijski poeta, prozaik i felietonista. Wykładowca komunikacji społecznej i dziennikarstwa na Uniwersytecie w Cartagena de Indias w Kolumbii. Opublikował kilkanaście książek, w tym m.in. powieści „Dios puso una sonrisa sobre su rostro, 2004 (Bóg umieścił uśmiech na jej twarzy) oraz tomiki wierszy. W Polsce najbardziej znany jest jego poemat „La Dulce Aniquirona” (Słodka Aniquirona), który ukazał się nakładem wydawnictwa Anagram w 2019 roku, w tłumaczeniu Barbary Stawickiej-Pireckiej. Autor jako jedną ze swoich najważniejszych inspiracji literackich wymienia poezję Wisławy Szymborskiej, ceni też twórczość Josepha Conrada. Jego poezja, korzeniami sięgająca do mitologii, zgłębia tajemnice egzystencji.

Spotkanie autorskie – relacja fotograficzna

Wyjątkowy gość z Kolumbii

W czwartek – 6 października – w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu gościliśmy wyjątkowego gościa Winstona Moralesa Chavarro, który przyjechał do Polski promować swoją twórczość. W swojej ojczyźnie – Kolumbii –  jest znanym prozaikiem, felietonistą oraz wykładowcą Uniwersytetu Cartagena de Indias. Jego wizyta na Uczelni była połączona z promocją najnowszego poematu „Słodka Aniquirona”, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Anagram.

W spotkaniu wzięli udział studenci, pracownicy ANS w Raciborzu oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Spotkanie poprowadziła dr Joanna Kapica-Curzytek, a tłumaczem z języka hiszpańskiego była – Barbara Curzytek.

Autor opowiadał o swoich doświadczeniach oraz podróżach, które inspirują jego twórczość. W szczególności inspiruje się tzw. „realizmem magicznym”, charakterystycznym dla literatury kolumbijskiej, jego największym przedstawicielem był noblista – Gabriel Garcia Marquez.

Nie omieszkał wspomnieć o poetach z Polski – Wisławie Szymborskiej oraz Oskarze Miłoszu (krewny Czesława Miłosza), których wiersze doskonale zna i podziwia. Odpowiadał na pytania publiczności, ciekawej szczegółów z życia odległej dla nas i egzotycznej Kolumbii – jej sytuacji politycznej i kultury. Gospodarzom spotkania okazał bardzo dużo osobistej sympatii, zachwycony wizytą w Polsce, wielokrotnie do niej wraca i być może planuje w przyszłości pobyt na stałe. I jak na prawdziwego Kolumbijczyka przystało okazał się wielkim wielbicielem… kawy.

06

października

 

Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu godz. 11.00 s. A340

Serdecznie zapraszamy!

Biblioteka ANS w Raciborzu

Email

biblioteka@pwsz.raciborz.edu.pl

Adres

Biblioteka ANS w Raciborzu, ul. Słowackiego 55 47-400 Racibórz

 

Tel.

(32) 415 50 20 wew. 120