Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu nabyła w ramach projektu  „PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” nr POWR.03.05.00-00-A072/19 powiększalnik stacjonarny DaVinci HD OCR.

DaVinci HD OCR to uniwersalny, wysokiej jakości powiększalnik wideo z kamerą o wysokiej rozdzielczości z trzema trybami podglądu, z OCR i z funkcją zamiany tekstu na mowę. Urządzenie umożliwia czytanie, pisanie i oglądanie obiektów z dowolnej odległości i odczytuje głosem skanowane dokumenty. Do odczytywania dokumentów można wybrać męski lub żeński głos w wielu językach, w tym po polsku. Zapewnia kolorowy i kontrastowy obraz cyfrowy w wysokiej rozdzielczości HD. W zależności od dysfunkcji wzroku, pewne kombinacje kolorów tekstu i tła ułatwiają czytanie. Menu urządzenia jest udźwiękowione a 24-calowy monitor zapewnia krystalicznie czysty obraz i żywe kolory.

Powiększalnik będzie wykorzystywany przez osoby słabowidzące. Ułatwi im oglądanie przedmiotów lub czytanie tekstów w dużym powiększeniu – powiększa obraz  kilkadziesiąt razy, pokazuje go w jakości HD i ma możliwość parametryzacji zgodnie z potrzebami użytkownika.