Biblioteka ANS w Raciborzu serdecznie zaprasza na obchody
Tygodnia Bibliotek 2024
pod hasłem ”Biblioteka – miejsce na czasie” 8-15 maja 2024 r.
Biblioteka ANS w Raciborzu – Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek to wydarzenie obejmujące organizację spotkań autorskich, warsztatów oraz promocji książki i czytelnictwa.

Spotkanie autorskie z NAVALEM 17 MAJA GODZ. 11.00 /A217/

 

NAVAL to były żołnierz  JEDNOSTKI WOJSKOWEJ GROM, pisarz i  podróżnik. Sporą część czasu spędził na misjach zagranicznych w Zatoce Perskiej, Iraku i Afganistanie.

Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Złotą Odznaką GROM-u.

Był pierwowzorem postaci GROM-owca do gry komputerowej Medal of Honor. Warfighter. Prowadził program survivalowy „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” oraz autorski program „Strzelnica Navala” w POLSAT Sport.

Jest autorem książek: Przetrwać Belize, Ostatnich gryzą psy, Zatoka, Camp Pozzi, Chłopaki z Marsa, Afganistan na kołach, Lider w stylu GROM, Mój przyjaciel DRAGO oraz poradników: Ekstremalnie. Poradnik treningowy, Ekstremalny poradnik przetrwania, Ekstremalna Strzelnica Navala oraz Świat na celowniku.

 

Spotkanie autorskie z MATEUSZEM PASZENDĄ – autorem książki Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców 10 MAJA GODZ. 15.30 /A340/

 

Mateusz Paszenda (ur. 12 maja 1996 r.) – magister pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Uniwersytecie Opolskim (2021 r.). Absolwent PWSZ w Raciborzu na kierunku pedagogika resocjalizacyjna (2017 r.).

Pasjonat historii I połowy XX wieku, a w szczególności II wojny światowej oraz historii Śląska ze wspomnianego okresu. Z zamiłowania badacz, który spędził niejedno popołudnie, aby utrwalić wspomnienia odchodzącego z tego świata „milczącego pokolenia”.

 

Spotkanie z członkami Stowarzyszenia Odra 1945 r. Stowarzyszanie Odra 1945 na tropach wojennych tajemnic 10 MAJA GODZ. 16.20 /A340/

Stowarzyszenie ODRA 1945 to organizacja skupiająca ludzi, którzy oprócz swoich codziennych obowiązków, znajdują jeszcze czas na poszukiwanie śladów historii naszego miasta, zarówno w internecie jak i w terenie. Szukamy, szperamy, sznupiemy… gdzie się da i jak się da. Zbieramy wszystko, co ma związek z Raciborzem. Staramy się docierać do archiwalnych zdjęć, dokumentów, starych przedmiotów codziennego użytku, itp. Wiele z tych przedmiotów znajduje się w gablotach wystawy na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Prowadzimy spacery tematyczne po Raciborzu: szlakiem moderny raciborskiej, przemysłowców, starych i nieistniejących cmentarzy, itp. Bierzemy czynny udział w różnych piknikach, festynach, zlotach, podczas których umilamy czas dzieciom w naszej „Piaskownicy Poszukiwacza”. Co jakiś czas porządkujemy cmentarz ewangelicki w Raciborzu. Nie jesteśmy historykami, ale historia to nasza pasja.

 

W Pałacu w Sławikowie – rozmowy o utraconej historii 08-15 maja You Tube ANS w Raciborzu 

Fundacja Gniazdo działa od 2019 roku. Zajmujemy się działaniami, które obejmują szeroko pojętą ochronę zabytków naszego regionu. Staramy się promować turystykę i kulturę regionalną poprzez organizowanie przeróżnych wydarzeń kulturalnych i historycznych. W ciągu ostatnich lat udało się nam zorganizować kilka imprez. Są to coroczne obchody Dnia Dziecka, zloty pojazdów zabytkowych, rekonstrukcje historyczne, pikniki historyczne, potańcówki, koncerty plenerowe, warsztaty i półkolonie dla dzieci… Ponadto, w okresie od maja do października, w każdą niedzielę oprowadzamy turystów po części pałacu w Sławikowie i opowiadamy historię obiektu. Na naszych wydarzeniach pojawiają się ludzie z regionu, innych województw oraz krajów (głównie Czechy i Niemcy). Za naszą działalność w 2021 roku nagrodzeni zostaliśmy wyróżnieniem Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi w Rozwoju Turystyki 2021. W tym samym roku otrzymaliśmy od Gminy Rudnik także wyróżnienie Fiala Przedsiębiorczości 2021- Aktywny NGO. W 2024 r. zostaliśmy nominowani do nagrody Starosty Raciborskiego Mieszko AD. Nasza działalność to praca kilku wolontariuszy- osób kochających historię i ruiny pałacu w Sławikowie.