Już po raz trzeci Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zorganizowała akcję „Zaczytani”. Kto nie zna jeszcze symbolu ogólnopolskiej zbiórki książek dla najmłodszych – zaczytanej sowy –  ten ma okazję szybko nadrobić zaległości. W poprzednich latach książkami i zabawkami zostały obdarowane dzieci na oddziałach w raciborskim szpitalu – wspólnie świętowaliśmy wówczas rok Juliana Tuwima, w następnym roku –  Pan Sowa gościł z darami  u dzieci w Przedszkolu nr 26.

Tym razem studenci kierunku edukacja elementarna, czyli Święty Mikołaj, elfy oraz świąteczna choinka zawitali u dzieci w Przedszkolu nr 24 z Oddziałami Integracyjnym i Specjalnym w Raciborzu. Przygotowania do wizyty rozpoczęły się jednak dużo wcześniej. Biblioteka oraz Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego  zorganizowały akcję zbiórki książek, zabawek i gier wśród studentów i całej społeczności akademickiej. 21 grudnia zniecierpliwione maluchy już od rana czekały na świątecznych gości. Mikołaj został przywitany gromkimi brawami, elfy zaprosiły do wspólnego tańca, a pojawienie się świątecznej choinki to nieomylny znak, że już naprawdę pora na prezenty – zebrane specjalnie dla przedszkolaków. Ponieważ święta tuż, tuż – nie obyło się bez wspólnego kolędowania, wesołych tańców i zabawy. Dzięki kreatywnym zabawom, dzieci – zebrane wokół kolorowej chusty – szybko przekonały się jak trudną sztuką jest współpraca w grupie i wspólne uratowanie pluszowego misia. A dzięki przedstawieniu mogły przekonać się, że Mikołaj przychodzi z prezentami raczej do tych grzeczniejszych dzieci.

Niewątpliwie czas świąteczny sprzyja obdarowywaniu prezentami, jest również okazją do wspólnej lektury – to również doskonały czas do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. O tym, że dzieci chcą czytać, nikogo nie trzeba było przekonywać, wystarczyło tylko przekroczyć magiczne drzwi do piernikowego pokoju raciborskiego przedszkola pełnego książek.

Tekst: mgr Dorota Mucha